Za nejběžnější fotografii současnosti lze považovat selfie. Pokud se však chcete se svými vzpomínkami podělit a vytvořit fotografie, které osloví vaše přátele na sociálních sítích, nebo si uchovat originální vzpomínky ve vlastním fotoalbu, dělejte to jinak.
A bude úplně v pořádku, když zůstanete amatérem.
„Jak to už z původu slova vyplývá (francouzsky amateur – milovník, aimer – milovat), amatér fotografuje, protože to dělá rád. Nevadí, když se mu něco nepodaří, a je úžasné, když něco vyjde,“ říká fotografka Judita Csáderová.
Je jednou ze zakládajících členů sdružení FOTOFO, které zastřešuje Středoevropský dům fotografie jako jedinečný prostor pro příznivce fotografického umění a spoluorganizuje Měsíc fotografie v Bratislavě.
Čtěte také:
Elektronika od podzimu prý podraží
Jak podle ní pořídit kvalitní a okouzlující fotografii, i když s fotografováním nemáte velké zkušenosti?
S čím fotografovat
Pokud přemýšlíte o koupi fotoaparátu, zamyslete se nejprve nad tím, co budete fotit a jak často. Pokud to myslíte s fotografováním vážněji, poraďte se s odborníky a do přístroje investujte.
Ale i ty nejdražší a nejprofesionálnější fotoaparáty mají svá omezení, mnohé jsou specializované.
Obyčejným lidem postačí jednoduchý digitální fotoaparát a mnohým už i mobilní telefon.
„Dnešní telefony jsou, co se týče možností fotografování, už velmi dokonalé a budou ještě dokonalejší. Mají také svá omezení, ale vždyť ani nejdokonalejší fotoaparát nelze použít ke zhotovení jakýchkoli fotografií,“ ujišťuje Judita Csáderová.
Ať už si zakoupíte cokoli, před použitím si pořádně nastudujte návod a následně trénujte. Fotografujte každý den, pozorujte svět kolem sebe, zachycujte zajímavé momenty, místa, objekty.
Zjišťujte, jaký typ fotografie vás baví nejvíc. Chcete-li vědět více, zúčastněte se fotografického kurzu nebo workshopu.
Co a proč
Když se postavíte za objektiv, promyslete si, co chcete vyfotit. Hrajte si se světlem, hledejte ve své budoucí fotografii příběh. Při fotografování je třeba se vždy přizpůsobit danému záměru.
„Prvotní otázkou by mělo být, co a pro jaký účel fotografujeme. Pokud nás něco zaujme a chceme se o zážitek podělit, musíme se snažit zachytit ho tak, aby jiní na fotografii uviděli to, co jim chceme ukázat.
Důležité je zvolit správný výřez, vynechat pokud možno vše zbytečné. Může být velmi rušivé, když se objekty nevhodně překrývají.
Nejčastějším příkladem jsou různé stromy, lampy či keře vyrůstající z hlav fotografovaných. Přitom většinou ani není třeba přemísťovat fotografované, stačí když se trochu pohneme my s fotoaparátem,“ vysvětluje odbornice.
Pozor na světlo a ostrost
Slovo fotografovat znamená v doslovném překladu kreslit světlem. „Zkuste tentýž objekt fotografovat při různém světle. Není jedno, jestli chcete zachytit jemnou krásu ženy, která lépe vyzní při měkkém rozptýleném světle, nebo úžasně zajímavé vrásky stoleté babičky.
Nelze-li se vyhnout tomu, že fotografii skupinky před nějakou pozoruhodností nelze pořídit jindy než za pražícího slunce kolem poledne, zkuste použít fintu. Všichni by měli zvednout brady trochu vzhůru, ke slunci, aby neměly ošklivé stíny pod očima a nosem,“ radí Csáderová.
Zajímavým prvkem pro zvýraznění nebo potlačení něčeho na fotografii může být hloubka ostrosti neboli ostré nebo neostré podání objektů, které jsou od nás v různé vzdálenosti.
Pořádné zaostření je však již záležitostí pokročilejších fotografů, kteří dokonale ovládají fotoaparát.
Fotografka však na závěr radí: „Při focení hodně pomůže, když nebudete příliš mnoho přemýšlet. Foťte a najděte si čas na přemýšlení nad hotovými obrázky, proč jsou některé povedené a jiné méně! I velký George Eastman, zakladatel firmy Kodak, se začal věnovat fotografii až před cestou na dovolenou.“