Petr Fiala k plynové krizi: Byznys před občany upřednostňovat nebudeme

spot_img

Česká republika je na zimu v souvislosti s plynem připravena, přesvědčuje premiér Petr Fiala.
Díky našim aktivním krokům jsme na zimu připraveni a byznys před občany upřednostňovat nebudeme, řekl ve středu po jednání vlády český premiér Petr Fiala v souvislosti s případným omezením dodávek plynu. Informuje o tom zpravodajka TASR v Praze.

Příspěvek na bydlení
Premiér zopakoval svá slova, že občany Česka nenechají padnout. „Občané zaplatí za bydlení maximálně 30 % svých příjmů, v Praze 35 % včetně všech poplatků za energie. Všechny náklady na bydlení nad 30% jejich příjmů je stát připraven jim uhradit, a to formou příspěvku na bydlení,“ vysvětlil Fiala.

Do konce srpna chce vláda představit konkrétní parametry úsporného tarifu, který je jednou z kompenzací v aktuální energetické krizi. Český premiér také informoval, že ministerstvo průmyslu a obchodu pověřil kontrolou výše záloh za energie, které dodavatelé vyměřují zákazníkům. Výsledky by mohly být známy příští týden.

Čtěte také:

Podnikům nechce vláda kompenzovat ceny energií přes tzv. kurzarbeit, tvrdí Krajniak

„Nebojte se požádat o sociální dávky,“ vzkázal obyvatelům Česka Fiala. Zároveň vyvrátil, že by se stát chystal kontrolovat, jakou teplotu mají lidé doma.

Premiér připustil, že situace je vážná, proto musí být Česko připraveno i na kritické scénáře. „Děláme vše pro to, aby se to občanů dotklo co nejméně,“ dodal Fiala a připomněl, že před nadcházející topnou sezónou vláda nakoupila plyn za 8,5 miliardy korun (přibližně 346 milionů eur).

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora