Cena elektřiny v Evropě vzrostla pátý den po sobě

spot_img

Vlády jsou pod tlakem, aby připravily plány na možné výpadky proudu tuto zimu v některých evropských zemích.
Referenční cena elektřiny v Evropě v úterý opět vzrostla, již pátý obchodní den v řadě. A dosáhla nového rekordu, protože se neobjevily žádné náznaky zpomalení růstu cen zemního plynu. TASR o tom informuje na základě zprávy Bloomberg.

Cena referenčního kontraktu na elektřinu v Německu s dodávkou v příštím roce na evropské energetické burze European Energy Exchange se v úterý na začátku obchodování zvýšila o 2,7% na 490 eur za megawatthodinu. Cena kontraktu se od června více než zdvojnásobila. To vedlo k nárůstu cen pro spotřebitele i průmyslová odvětví a vyhnalo inflaci na nejvyšší úroveň za celá desetiletí, protože ceny od potravin až po benzin prudce stoupají.

Vlády jsou pod tlakem, aby připravily plány na možné výpadky proudu tuto zimu v některých evropských zemích. Produkce elektřiny z jádra ve Francii, která je tradičně „páteří“ jeho energetického systému, zůstává nejnižší za uplynulá desetiletí pro nízké hladiny řek, protože voda se používá na chlazení reaktorů. I produkce vodních elektráren v některých zemích je na několikaletých minimech.

Čtěte také:

Pokud bude málo plynu, v ČR upřednostní průmysl před domácnostmi

Cena referenčního evropského kontraktu na dodávku plynu na příští měsíc se na burze v Amsterdamu v úterý na začátku obchodování zvýšila až o 6,5%. To byl největší nárůst v průběhu dne od začátku března.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora