I sinflací se dá bojovat

spot_img

Jak porazit inflaci investováním?

Jednoduše řečeno, inflace představuje nárůst cen prakticky všeho kolem s postupným poklesem hodnoty našich peněz. Pro lepší pochopení se přitom nemusíme poohlížet příliš daleko do historie, stačí se podívat na meziměsíční nárůst cen. Není žádným tajemstvím, že tempo meziměsíčního růstu cen se po únorovém zpomalení v březnu opět zdynamizovalo, a ceny vzrostly o 1,7 procenta. Faktem tedy je, že tempo meziroční míry inflace na Slovensku v březnu zrychlilo na 10,4 procenta z únorových devět procent a inflace tak po 22 letech překonala desetiprocentní hranici.

Jak se počítá inflace?
V eurozóně se inflace spotřebitelských cen měří „harmonizovaným indexem spotřebitelských cen“ (Harmonised Index of Consumer Prices), který označujeme „HISC“. „Harmonizovaný“ proto, protože všechny země Evropské unie používají při výpočtu stejnou metodiku, díky čemuž se údaje za jednotlivé země dají navzájem porovnávat.

Čtěte také:

Bitcoin klesl na 18měsíční minimum

„I kvůli neustále rostoucí inflaci je důležité zajistit, abyste byli finančně disciplinovaní, nejen co se týče vašich výdajů, ale také úspor a investic. Pamatujte, že i když váš plat stoupá s inflací, ta stále roste mnohem rychlejším tempem, než váš příjem. Navíc, ne všechny platy rostou spolu s inflací. Při současném růstu cen to tedy může představovat značné riziko pro nejednu domácnost,“ vysvětluje Jan Hlavsa, CEO o Co-founder investiční platformy Fondee.

Jak porazit inflaci?
„S měnou vázanou na klesající hodnotu a zvyšující se životní náklady je boj s inflací jediný způsob, jak zajistit, že nejen zaplatíte své účty, ale také budujete své bohatství do budoucna. Můžete to udělat tak, že své peníze zhodnotíte investováním. I když se to může zdát mnohým zřejmé, tak kvůli řadě investičních možností, které má dnes každý k dispozici, nemusí být výběr správné investiční strategie vůbec jednoduchý,“ pokračuje Hlavsa.

Ideální nástroje k poražení inflace
„Velmi často se šetření považuje za dostačující. Odložíte si peníze stranou na „horší časy“, a v případě potřeby s nimi umíte kdykoli disponovat. Už málokdo však hledí na fakt, že peníze odložené na běžných účtech jsou požírané inflací a z dlouhodobého hlediska se tak jedná o velmi špatnou strategii. Investování vám však pomůže posunout vaše úspory o něco dál a učinit z nich aktivum, které časem roste na hodnotě. To se však děje jen tehdy, když se investuje správně. Ve Fondee se zaměřujeme především na mladé investory, kteří nemají zájem o banky či finanční poradce, a zároveň chtějí své úspory zhodnotit co nejefektivněji, s co nejmenšími poplatky,“ vysvětluje Hlavsa.

„I dnes, kdy by každý chtěl zázraky na počkání, doporučujeme našim klientům investovat dlouhodobě. Nejen že tím minimalizujete rizika, ale díky své disciplíně si zajistíte lepší budoucnost,“ uzavírá.

Pokud investujete do nástrojů, které vám nabízejí úrokovou sazbu, která je nižší než míra inflace, vaše investice stále selže v závodě s inflací. Případně, pokud dosáhnete vyšší návratnosti svých úspor prostřednictvím správných investičních nástrojů, budete moci držet krok s mírou inflace a po zaplacení účtů budete mít peníze navíc.

Jaké další kroky můžeme v boji proti inflaci podniknout

  1. Požádejte o zvýšení platu
    „Kvůli nízké nezaměstnanosti je moc ve vašich rukou a z hlediska vyjednávání jste takříkajíc „na koni“. Pokud tedy dnes inflace představuje více než 10%, tak při zachování vaší aktuální mzdy si koupíte o 10% méně, než tomu bylo před rokem. Mnozí zaměstnavatelé už kvůli aktuální inflaci poskytli kroky zohledňující plošný růst mezd jejich zaměstnanců, proto s vyjednáváním nečekejte a podnikněte potřebné kroky co nejdříve i vy,“ komentuje Hlavsa.
  2. Zvažte své výdaje
    „Ne všechny rostoucí ceny zboží a služeb se musí nutně týkat i vás. Zjistěte, které položky vaší peněžence nejvíce ubližují a zkuste najít alternativy, případně nalézt způsob, jak snížit spotřebu. Mluvit můžeme například o „obyčejném“ snížení topení v bytě, které vám výrazně sníží účty za plyn, či omezení používání osobního vozidla, kdy zase ušetříte na pohonných látkách.“
  3. Nenechte vaše úspory ležet na běžném účtu
    „Zjistěte, kolik peněz musíte mít na svém běžném účtu, respektive kolik z těchto úspor byste raději mohli vyhradit na investování. Mnoho lidí se obává toho, že ztratí moc nad svými penězi a nebude moci si je na určitý omezený čas vybrat. To ovšem vůbec není pravda. Našim klientům ve Fondee jsou jejich peníze dostupné většinou již do 48 hodin poté, co požádají je o zaslání na jejich běžný účet. Pokud tedy chcete nechat někde ležet vaše peníze, udělejte to na místě, kde se dlouhodobě zhodnocují, a kde jsou navíc ve větším bezpečí, než dnes v bance.“
  4. Krátkodobé vs. dlouhodobé investice
    „Identifikujte investovatelné peníze a rozdělte je do dvou skupin: krátkodobé investice (1-3 roky) a dlouhodobé investice (5 let a více). U krátkodobých investic se můžeme podívat na spořící účty či termínované vklady. Přestože některé banky již zvýšily své úroky, stále ani zdaleka nepokryjí inflaci. Stále však jde o lepší strategii, než nechat peníze jen tak stát, bez jakéhokoli zhodnocení. Zcela jiný případ jsou dlouhodobé investice. Mluvit můžeme o zlatě, kryptě, ale i nemovitostech, či akciích a dluhopisech. Skvělým příkladem dlouhodobého a navíc vyváženého investování je Fondee.“
  5. Jak vám Fondee pomůže?
  6. Fondee funguje jako online služba pro snadné investování do akcií a dluhopisů. „Naší hlavní misí je přitom změnit způsob, jakým lidé uvažují o zhodnocování peněz – i náš nedávný průzkum nám potvrdil, že v otázce investic mají co dohánět,“ vysvětluje Jan Hlavsa.
  7. Většina Slováků investicím nerozumí a úspory posílá buď na konzervativní spořící účty, nebo naopak do poměrně riskantních produktů na trhu, jakými jsou například kryptoměny. „Velmi často platí poplatky tam, kde to absolutně netřeba, a to jen proto, že jim chybí základní znalosti,“ doplňuje.
  8. Díky Fondee tak chtějí lidem nabídnout o něco jiný způsob, jak zhodnotit své úspory, aniž by potřebovali mít po ruce investičního poradce nebo banku. Jednou z hlavních výhod služby je, že vše probíhá online. Od registrace, přes vyplnění investičního dotazníku, výběru jednoho ze sedmi portfolií, až po samotný podpis smlouvy. Celý proces netrvá ani pouhých 10 minut. Když potom klient po zainvestování pošle další peníze, Fondee je vloží do stejného portfolia. Ty se jednou za měsíc rebalancují tak, aby se vrátily do původního modelu.
  9. Základní pilíře, na kterých vzniklo Fondee byly od samého začátku jasné, a nezměnily se dodnes. Cílem služby je být co nejvíce transparentní, jednoduchá a v neposlední řadě dostupná, aby tak mohl investovat skutečně každý, a investování se tak stalo „novým normálem“. Ve srovnání s konkurencí či bankami si Fondee zachovává nejnižší poplatky, což v praxi znamená, že klienti ročně zaplatí 0,9 procenta ročně z objemu peněz, které se účtuje na měsíční bázi. K tomu jsou připočteny poplatky v samotných ETF, ze kterých jsou složeny investiční portfolia, na úrovni 0,15 procenta ročně.
  10. Vstupní ani výstupní poplatky si Fondee neúčtuje. Minimální vklad je 40 eur, a tak se díky poměrně nízkému vkladu investování stává dostupné opravdu pro každého.
- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora