Podnikům a ani domácnostem nechce vláda kompenzovat vysoké ceny energií přes tzv. . kurzarbeit, ale přes nějaké jiné schéma, o kterém ještě bude diskutovat.
Uvedl to mimo jiné ministr práce, sociálních věcí a rodiny SR Milan Krajniak (Jsme rodina) po jednání pondělní Hospodářské a sociální rady (HSR) SR.
Německé řešení
„Mluvili jsme o kurzarbeitu, o té pomoci, která, jak zhodnotili sociální partneři, funguje dobře. Je však zřejmé, že budeme muset uvažovat o mechanismu, jak pomáhat zaměstnancům a zaměstnavatelům i v době, kdy budou stále více hrozit vysoké ceny energií. Kurzarbeit, tak jak je nastaven v ČR a také Německu, není nastaven na to, že zvýšení cen energií lze považovat za oprávněný signál, aby žadatel mohl žádat o kurzarbeit. Toto budeme muset řešit, přikláníme se k tomu, že to bude jiným schématem než v rámci kurzerbeitu,“ upřesnil Krajniak.
Ministr upozornil, že sociální partneři se neshodli na návrhu resortu práce radikálně snížit poplatky, které mají občané platit důchodcovským správcovským společnostem (DSS). „Jejich hlavní argument byl, že by to ohrozilo fungování správcovských společností. V roce 2021 DSS vybrali na poplatcích 85 milionů eur, náš návrh by je snížil na 53 milionů eur,“ poznamenal ministr práce.
Čtěte také:
Konec těžké kapitoly: Řecko již nebude pod zpřísněným dohledem EU
Prezident Republikové unie zaměstnavatelů (RUZ) Miroslav Királvarga navrhl, aby se při kompenzacích použilo německé řešení vysokých cen energií. „Nedávno byl schválen Evropskou komisí (EK) stimulační balíček, asi 5 miliard eur pro Německo, které se rozhodlo v této obtížné situaci kompenzovat firmám, které zaznamenají v daném měsíci ztrátu pro vysoký meziroční růst ceny energie, 50 % a nejvýše 25 milionů eur. Pro energeticky náročný průmysl je to pomoc ve výši 70 % a nejvýše 50 milionů eur,“ uvedl Királvarga. Podle jeho slov je třeba iv ČR nalézt podobné řešení na vysoké ceny energií. Podle Királvargu je nezbytné také řešit vysoké ceny energií i úpravou parametrů v Environmentálním fondu, a to na příštích 10 let. Učinil tak podle něj již značný počet členských zemí EU.
Specifické podmínky
Konfederace odborových svazů (KOZ) podle slov její prezidentky Moniky Uhlerové vidí kompenzace vysokých cen energií „přes specifické režimy pomoci nebo přes specificky nadesignovaná opatření, která budou podobná kurzarbeitu, ale budou jako kdyby podschémou kurzarbeitu, financovanou ze zdrojů EU“. \“Tam pak budou muset být i specifické podmínky, protože by to byly schémata státní podpory financované z EU, a tedy i schvalované EK,\“ dodala Uhlerová.
Tripartita projednala na pondělním jednání zprávu o sociální situaci obyvatel SR za rok 2021, jakož i návrhy novely o sociální ekonomice a sociálních podnicích, o starobním důchodovém spoření, o Hasičském a záchranném sboru, o pobytu cizinců, jakož i návrh novely zákona o účetnictví, o dani z příjmů io dani z přidané hodnoty.
Zároveň projednala návrh novely zákonů v souvislosti s rozvojem automatizovaných vozidel, o radiační ochraně i novely zdravotnických zákonů – o ochraně, podpoře a rozvoji veřejného zdraví, o zdravotní péči, službách souvisejících s poskytováním zdravotní péče, novelu zákona o zdravotním pojištění.