Konec těžké kapitoly: Řecko již nebude pod zpřísněným dohledem EU

spot_img

Řecko v sobotu opustilo takzvaný rámec zpřísněného dohledu Evropské unie (EU).
Tento krok znamená po 12 letech ukončení těžké kapitoly pro občany Řecka a jeho ekonomiku a vrátí zemi větší svobodu při rozhodování o svých politikách, uvedl premiér Kyriakos Mitsotakis.

Evropská komise (EK) aktivovala rámec zpřísněného dohledu v červenci 2018 po ukončení záchranného programu. Cílem bylo dokončení, realizace a pokračování již dohodnutých reforem v souladu se závazky řecké vlády.

Země se v důsledku dluhové krize dostala do velkých finančních problémů a v letech 2010 až 2015 dostala tři mezinárodní balíčky finanční pomoci od Evropské unie (EU) a Mezinárodního měnového fondu (MMF) v celkové hodnotě 260 miliard eur. Řecká ekonomika v tomto období klesla o 25%. Od roku 2018 se Atény opět dokáží financovat na trhu.

Čtěte také:

Podnikům nechce vláda kompenzovat ceny energií přes tzv. kurzarbeit, tvrdí Krajniak

Větší národní svoboda
„Dvanáctiletá perioda, která způsobila bolest našim občanům, se uzavírá,“ uvedl Mitsotakis.

„Vystoupení z rámce zpřísněného dohledu znamená větší národní svobodu pro naše ekonomické volby,“ přiblížil. Řecký premiér dodal, že ukončení rámce je také krokem k dalšímu cíli, kterým je opětovné získání ratingu v investičním pásmu.

Řecko výměnou za finanční pomoc úspěšně zrealizovalo množství reforem, mezi něž například patřilo snížení důchodů, škrty ve výdajích či zvýšení daní.

Konec rámce zpřísněného dohledu dopisem ze začátku srpna potvrdili i místopředseda EK Valdis Dombrovskis a komisař pro hospodářství Paolo Gentiloni.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora